Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kanárské ostrovy - letoviska, lokality a destinace

Islas Canarias neboli Kanárské ostrovy je souostroví ležící v Atlantském oceánu, nedaleko pobřeží západní Afriky. Kanárské ostrovy, které jsou tvořeny sedmi hlavními ostrovy – Gran Canaria, Fuerteventura, Tenerife, Lanzarote, La Palma, La Gomera a El Hierro, jsou autonomním společenstvím Španělského království. Souostroví je turisticky vyhledávanou lokalitou, protože celoročně nabízí příjemné mírné klima a dostatek slunečního svitu.

První turisté se na Kanárských ostrovech začali objevovat v 60. letech 20. století. Od té doby prošly ostrovy velkou proměnou, z původních malých vesnic se stala velká a živá přímořská letoviska, která nabízejí kvalitní hotely, restaurace, zábavní podniky a také dokonalé pláže a čisté moře. Vzhledem k celoroční možnosti rekreace jsou letoviska zaplavována turisty ze všech koutů světa během všech ročních období.

Kanárské ostrovy vystupují z vod Atlantského oceánu ve vzdálenosti asi 100 km od pobřeží Maroka a Západní Sahary. Jejich celková rozloha je 7 447 km², což je asi 1,5% území Španělska. Společně s Kapverdami, portugalskou Madeirou a Azorami spadají pod geografickou oblast zvanou Makaronézie. Samotné pojmenování Kanárské ostrovy získalo těchto 7 ostrovů podle psů. Latinsky se totiž pes řekne „canis“ – podle legendy byly v dávných dobách ostrovy hlídány právě velkými psy. Osídlení Kanárských ostrovů je datováno do prvního tisíciletí před naším letopočtem. Dlouho předtím, než ostrovy v 15. století ovládli Španělé, na nich žili Guančové.

Krajina Kanárských ostrovů je velmi rozmanitá, žádný ostrov není stejný a vypadá to, jako by ani nepatřily do stejného souostroví. Všechny ostrovy jsou sopečného původu a tedy i dosti hornaté. Na ostrovech se nachází 4 z celkem 13 španělských národních parků. Nejznámějším je park Teide na ostrově Tenerife, v němž se nachází i nejvyšší hora nejen Kanárských ostrovů, ale celého Španělského království – 3718 metrů vysoká Pico de Teide. Dalším atraktivním národním parkem je například Timanfaya na ostrově Lanzarote. Na Kanárských ostrovech najdete od všeho něco, příroda se zde opravdu vyřádila. Nechybí sopečná krajina připomínající krajinu na Měsíci, bujná vegetace, písečné duny, palmové háje ani nekonečné pláže tvořené světlým i černým pískem.

Na Kanárských ostrovech v současnosti žijí přes 2 miliony obyvatel, jejichž úředním jazykem je španělština. V turistických centrech ale není problém se domluvit anglicky, francouzsky, nebo německy. Místní lidé jsou vesměs ochotní se s turisty vybavovat i v cizím jazyce. Kanárské ostrovy v současnosti asi z 80% žijí z cestovního ruchu, který je opravdu rozvinutý. Na ostrovech se za rok vystřídá na 10 milionů turistů toužících po prožití pohodové dovolené. Zbylých 20% příjmů tvoří zemědělství (pěstují se hlavně banány, vinná réva a tabák) a rybolov. Kanárské ostrovy jsou zajímavé také tím, že mají dvě hlavní města – statut ostrovní metropole si mezi sebou střídají města Santa Cruz de Tenerife na ostrově Tenerife a Las Palmas de Gran Canaria na ostrově Gran Canaria. V jednom městě sídlí během legislativního období předseda autonomní vlády, ve druhém pak vicepremiér. V následujícím období si sídla prohodí.

Na Kanárské ostrovy jezdí návštěvníci zejména za báječným koupáním, relaxací na plážích a pobavit se v přímořských střediscích. Věnovat se zde můžete celé řadě vodních sportů, z nichž nejoblíbenějším je windsurfing a pak také potápění. Kdo upřednostňuje suchozemské sporty, bude rovněž potěšen pestrou nabídkou možností, jak strávit volný čas pohybem. Velmi oblíbená je například jízda na koni. Kanárské ostrovy jsou také rájem pro golfisty, nachází se na nich hned několik vynikajících golfových hřišť. Ostrovy jsou však také ideální pro poznávání přírody, kultury a historie, na své si zde přijdou i outdooroví nadšenci.

Co se týče počasí, tak na Kanárských ostrovech je příjemně po celý rok, protože leží v subtropickém podnebném pásmu. V období od listopadu do dubna se průměrné denní teploty pohybují okolo 21°C, po zbytek roku jsou pak o něco vyšší, šplhají ke 25°C. Teplota vody oceánu se v závislosti na ročním období pohybuje od 17 do 24°C. Průměrné teploty se na jednotlivých ostrovech mění, což není zvykem na tam malém území. Za nejteplejší je považován ostrov Lanzarote a naopak nejchladnějším je ostrov El Hierro.

 

Golf na Kanárských ostrovech - Lanzarote

Golf na Kanárských ostrovech - Lanzarote

Ve vodách Atlantského oceánu se na ploše 845 km2 rozkládá ostrov Lanzarote, který je nejsevernějším a nejvýchodnějším ze všech Kanárských ostrovů. Jeho tvář v minulosti formovala silná sopečná činnost, proto dnes jeho povrch na mnoha místech připomíná měsíční krajinu. Právě unikátnost zdejší krajiny je jednou z věcí, které na ostrov přitahují davy turistů.

celý článek

 

Golf na Kanárských ostrovech - Fuerteventura

Golf na Kanárských ostrovech - Fuerteventura

Asi sto kilometrů od pobřeží Afriky leží podlouhlý ostrov Fuerteventura, který je nejdelším ze všech Kanárských ostrovů a také jejich nejteplejší oblastí. Rozkládá se na ploše 1 659 km2 a vytvořila jej před mnoha miliony let vulkanická činnost. Díky příjemnému klimatu, krásné přírodě a možnostem vyžití je ideálním místem pro celoroční rekreaci.

celý článek

 

Golf na Kanárských ostrovech - Tenerife

Golf na Kanárských ostrovech - Tenerife

Ostrov věčného jara – tak bývá často označován největší a nejzelenější ze všech Kanárských ostrovů, ostrov Tenerife. Pyšní se fascinující různorodou přírodou s hlubokými lesy, exotickými písečnými plážemi, vulkanickou krajinou i úrodnými údolími s banánovými plantážemi. Mnohými je právem nazýván rájem na zemi.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA