Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

La Gomera - sopečný ostrov

La Gomera je sopečný ostrůvek náležející do Kanárského souostroví. Třetina tohoto ostrůvku je součástí národního parku, který zde byl zřízen v roce 1981 a je zapsán na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Asi na 40 km2 se rozkládá prastarý vavřínový les, kterému se zde daří díky chladnému a vlhkému klimatu. Díky klidu a pohodě, která na ostrově panuje se stal ideálním místem pro strávení příjemné dovolené.

Součástí národního parku je také horský masív Garajonay, kde se podle místní pověsti milenci princezna Gara a sedlák Jonay vzájemně probodli kopím z vavřínového dřeva kvůli jejich nepovolené lásce. Vrchol hory dosahuje nadmořské výšky 1487 metrů a za příznivého počasí je z něj krásný výhled na Atlantský oceán a ostatní ostrovy Kanárského souostroví, jako je El Hierro, La Palma, Tenerife a Gran Canaria. Úpatí hory pokrývá hustý les, na sušších stranách tvořený voskovníkem a vřesovcem stromovým. Tyto keře zde dosahují výšky přes 15 metrů. Jelikož je jejich dřevo nehořlavé, používá se k výrobě dýmek. Na severních a severovýchodních svazích roste vavřínový les. Tyto stromy se pyšní velkými, pevnými, lesklými a zelenými listy.

La Gomera

Podnebí je na La Gomeře chladnější než na ostatních ostrovech, i když je tato oblast známá svým suchým podnebím. Hluboké zelené lesy poskytují příjemné osvěžení i v horkých dnech. Vzduch je většinou chladný a vlhký, během léta téměř neustále jemně prší. Je to způsobeno působením pasátu ze severovýchodu, který na svahy La Gomery přináší stálou vlhkost z Atlantického oceánu. Tento jev je důležitý z hlediska vodního režimu ostrova, protože asi dvě třetiny pitné vody vznikají právě tímto způsobem. Tam, kde do lesa dosahují sluneční paprsky, vykvétá množství květin, jako je mléč, cist bělavý či oranžové zvonky. Narazit můžete také na téměř dvoumetrové kapradí, které brání bezproblémovému průchodu džunglí. Zdejší bujná vegetace doplňují 20 metrové stromy, které jsou hustě porostlé mechem. Na Gomeře také roste kolem 100 tisíc palem, což je nejvíce ze všech Kanárských ostrovů. Polovina z nich jsou palmy kanárské, ze kterých se vyrábí palmový med a druhá polovina jsou palmy africké. Kromě této zajímavé a jedinečné vegetace vás ostrůvek zaujme četnými roklemi, skalními homolemi a skálami, které se svažují hluboko do moře. Mezi nejkrásnější údolí na ostrově patří Gran Rey.

La Gomera, Kanárské ostrovy

Na ostrově roste více jak 450 druhů rostlin. Některé z nich jsou druhy endemické a nenajdeme je nikde jinde na světě, například kanárské mahagony a ebenovníky. Z živočišné říše zde najdeme také endemický druh holuba vavřínového. V období třetihor pokrývaly vavřínové lesy severní Afriku a části jihovýchodní Evropy. O jejich zánik se postaralo kolísání teplot v dobách ledových a také pozdější kácení. Vavřínový les v národním parku Garajonay je posledním dochovaným unikátem. Vzhledem k tomu, že není vůbec poničen, se označuje za živou fosilii.

La Gomera

Ostrov La Gomera vznikl sopečným výbuchem a poslední jeho výbuch je datován do období čtvrtohor. Sopečné komíny tehdy chrlily čedič a popel, který se usazoval ve vrstvách. Ty byly následně propáleny horkou lávou. Dodnes můžeme na svazích hory Garajonay vidět vyčnívající zvětralé lávové zátky nazývané „roques“. Kdysi byl ostrov mnohem větší, po erozi se zmenšil o více než polovinu na dnešní rozlohu 370 km2. Hornina, na které roste prales pochází také z třetihor. Na některých místech ostrova můžete vidět, jak se od pobřeží až do jeho středu zarývají rokle zvané „barrancos“. Na svazích tabulové hory Fortaleza vytvořili rolníci terasy pro pěstování. Na ostrově La Gomera najdete mnoho možností ubytování ve všech kategoriích, jelikož jde o vyhledávanou turistickou oblast. Dostat se sem můžete také na zájezdu některé z cestovních kanceláří. Pláže jsou zde převážně kamenité.

La Gomera, Kanárské ostrovy

Hlavním městem ostrova je San Sebastian, který byl oblíbeným přístavem Kryštofa Kolumba. Mezi známé historické vesničky patří Valle Gran Rey, Chipude, Agulo a Arure. Zajímavostí ostrova je, že se místní obyvatelé dorozumívali pískáním. Tento jazyk se nazývá El Silbo a dodnes s ním někteří lidé komunikují. Pískáním se totiž mohou domluvit na velkou vzdálenost, dobrý pískač se domluví až na 4 kilometry.

Kanárské ostrovy na Světadílech

El HierroFuerteventuraGran CanariaLa GomeraLa PalmaLanzaroteTenerife

Článek byl zobrazen 15 431 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA